اخبار ویژه اخبار ویژه

۱۴ شهريور ۱۳۹۶
معرفي آقاي مهدي لشگري مدير ايمني فرودگاه بين المللي شهيد بهشتي به عنوان يکي از کارمندان نمونه سال 1395 اداره کل فرودگاههاي استان اصفهان
۱۴ شهريور ۱۳۹۶
کتاب درس هايي براي پياده سازي سيستم مديريت ايمني با عنوان "مکتب مديريت ايمني" در قالب مجموعه يادداشتهاي مهندس کامران اخوان ۱۳۸۶ - 1396 براي بار دوم منتشر گرديد.
۱۴ شهريور ۱۳۹۶
کميته ايمني فرودگاه کرمانشاه با موضوعيت شناسايي خطرات احتمالي و تبيين برنامه ها به منظور انجام اقدامات اصلاحي تشکيل شد.
۱۴ شهريور ۱۳۹۶
اولين جلسه تيم ايمني باند فرودگاه ساري با حضور مديرکل فرودگاههاي استان ، حراست ، پليس و سپاه فرودگاه ، ايرلاينها و واحد هاي مرتبط ، در دفتر مديرکل فرودگاه ساري برگزار گرديد.
۱۷ مرداد ۱۳۹۵
با هدف استقرار سیستم مدیریت ایمنی در فرودگاه های کشور و به تبع آن ارتقاء سطح ایمنی عملیات، مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه های کشوراین بار اقدام به بررسی کلیه فرآیندهای مرتبط با ایمنی در فرودگاه بین المللی اصفهان نمود.
۱۶ تير ۱۳۹۵
در نخستين جلسه شوراي عالي ايمني شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران، اميرحسين رحيمي، سرپرست مديريت ايمني شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوايي ايران، با اشاره به چرخه عمر ايمني در عرصه فرودگاهي جهان، گفت: اكنون ما در مرحله انكار و پذيرش قرار داريم، در حالي كه كارهاي زيادي را هم انجام داده‌ايم
۹ تير ۱۳۹۵
دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات تردد در ایرساید در فرودگاه تبریز برگزار شد.
۲۴ خرداد ۱۳۹۵
برای نخستین بار در سطح فرودگاه‌های کشور، خود ممیزی فرودگاهی در فرودگاه اردبیل انجام شد.
۲۳ خرداد ۱۳۹۵
در پی ممیزی داخلی فرودگاه اردبیل، سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از اقدام مدیرکل فرودگاه‌های استان اردبیل قدردانی کرد.

گزارش تصویری گزارش تصویری

سیر تحول ایمنی سیر تحول ایمنی

تاريخچه پيشرفت و تحول در ايمني را مي‌توان به سه دوره تقسيم نمود:

  1. دوره فني (technical era)- از سالهاي آغازين 1900 ميلادي تا اواخر دهه 1960 را شامل مي‌شود. در اين دوره، علت اوليه نقض ايمني، مربوط به عوامل فني شناخته مي‌شد. بنابراين تلاش در حوزه ايمني، شامل بازرسي و اصلاحات در عوامل فني بود. در دهه 1950، با اصلاحات فني، منجر به كاهش نرخ رشد حوادث شد و فرآيند ايمني به سمت "انطباق با مقررات" و  "نظارت" گسترش يافت.
  2. دوره عوامل انساني (human factors era)- از اوايل دهه 1970 تا اواسط دهه 1990 را شامل مي‌شود. در اوايل دهه 1970، نرخ حوادث به علت "پيشرفتهاي قابل ملاحظه فني" و "ارتقاء مقررات ايمني"، كاهش يافت. هوانوردي وضع ايمن‌تري پيدا كرد و تلاشهاي ايمني به سمت عوامل انساني توسعه يافت كه شامل ارتباط انسان و ماشين مي‌شد. اين عامل، منجر به تحقيق در مورد اطلاعات ايمني شد كه قبل از پديد آمدن اتفاق، شكل گرفته بود.
  3. دوره عوامل سازماني(the organizational era)- از اواسط دهه 1990 تا كنون را شامل مي‌شود. در اين دوره، به ايمني، از ديدگاهي جامع‌تر بررسي شد كه در آن عوامل سازماني، عوامل انساني و فني لحاظ مي‌شود. بدين ترتيب، مفهوم "حوادث سازماني" معرفي شد، كه در آن اثر "فرهنگ و سياستهاي سازماني" بر كارآيي "كنترل ريسك ايمني"، لحاظ مي‌شود. علاوه بر اين، جمع‌اوري اطلاعات و تحليل آنها به صورت سنتي كه محدود به اطلاعات مربوط به بررسي سوانح و حوادث مي‌شد، به يك  روش نوين فعال در ايمني"new proactive approach to safety"، تكميل شد. اين روش نوين، بر اساس جمع‌آوري و تحليل روزانه اطلاعات با استفاده از روش‌هاي فعال و منفعل، به منظور پايش خطرات ايمني شناخته شده و جستجوي عواملي كه ايمني را به خطر مي‌اندازند، مي‌شود.(ضميمه 19 ايكائو،2013، فصل 2).   

 

بابک میرحسینی / مدیر ایمنی فرودگاه رشت

میانگین (2 آرا)
هنوز نظری درج نشده است. درج اولین نظر