اخبار ویژه اخبار ویژه

۱۴ شهريور ۱۳۹۶
معرفي آقاي مهدي لشگري مدير ايمني فرودگاه بين المللي شهيد بهشتي به عنوان يکي از کارمندان نمونه سال 1395 اداره کل فرودگاههاي استان اصفهان
۱۴ شهريور ۱۳۹۶
کتاب درس هايي براي پياده سازي سيستم مديريت ايمني با عنوان "مکتب مديريت ايمني" در قالب مجموعه يادداشتهاي مهندس کامران اخوان ۱۳۸۶ - 1396 براي بار دوم منتشر گرديد.
۱۴ شهريور ۱۳۹۶
کميته ايمني فرودگاه کرمانشاه با موضوعيت شناسايي خطرات احتمالي و تبيين برنامه ها به منظور انجام اقدامات اصلاحي تشکيل شد.
۱۴ شهريور ۱۳۹۶
اولين جلسه تيم ايمني باند فرودگاه ساري با حضور مديرکل فرودگاههاي استان ، حراست ، پليس و سپاه فرودگاه ، ايرلاينها و واحد هاي مرتبط ، در دفتر مديرکل فرودگاه ساري برگزار گرديد.
۱۷ مرداد ۱۳۹۵
با هدف استقرار سیستم مدیریت ایمنی در فرودگاه های کشور و به تبع آن ارتقاء سطح ایمنی عملیات، مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه های کشوراین بار اقدام به بررسی کلیه فرآیندهای مرتبط با ایمنی در فرودگاه بین المللی اصفهان نمود.
۱۶ تير ۱۳۹۵
در نخستين جلسه شوراي عالي ايمني شركت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران، اميرحسين رحيمي، سرپرست مديريت ايمني شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوايي ايران، با اشاره به چرخه عمر ايمني در عرصه فرودگاهي جهان، گفت: اكنون ما در مرحله انكار و پذيرش قرار داريم، در حالي كه كارهاي زيادي را هم انجام داده‌ايم
۹ تير ۱۳۹۵
دوره آموزشی آشنایی با قوانین و مقررات تردد در ایرساید در فرودگاه تبریز برگزار شد.
۲۴ خرداد ۱۳۹۵
برای نخستین بار در سطح فرودگاه‌های کشور، خود ممیزی فرودگاهی در فرودگاه اردبیل انجام شد.
۲۳ خرداد ۱۳۹۵
در پی ممیزی داخلی فرودگاه اردبیل، سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از اقدام مدیرکل فرودگاه‌های استان اردبیل قدردانی کرد.
۵ خرداد ۱۳۹۵
سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از تدوین برنامه جهانی ایمنی هوانوردی از سوی ایکائو خبر داد و گفت: سه برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای کشورها تا سال ۲۰۲۷ در حوزه ایمنی صنعت هوانوردی در نظر گرفته شده است.
۵ خرداد ۱۳۹۵
سرپرست مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه‌ها گفت: اگر تا پایان سال ۲۰۱۶ فرودگاه‌های بین‌المللی گواهینامه فرودگاهی نداشته باشند دو ایرلاین بزرگ دنیا که در منطقه خاورمیانه فعالیت دارند از ابتدای سال ۲۰۱۷ به این فرودگاه‌ها پرواز نخواهند کرد.
۱ خرداد ۱۳۹۵
يازده پله زمين رفت به سمت ملکوت

يک قدم مانده، زمين شوق شکفتن دارد
۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵
«اگر به جاي اسلحه، با معلم به جنگ دنيا مي رفتيم، همه دشمنان نابود مي شدند.»
۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
در نخستین روز از برگزاری كميته ايمني اتحاديه بين المللي فرودگاه ها در استرالیا، شركت فرودگاه ها و ناوبري ايران کاندیدای اجلاس منطقه یي كميته ايمني سال ٢٠١٧ شد
۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
در اجلاس سالانه منطقه آسیا- پاسیفیک اتحادیه جهانی ارائه شد
۴ اردیبهشت ۱۳۹۵
~در نخستین روز از برگزاری كميته ايمني اتحاديه بين المللي فرودگاه ها در استرالیا، شركت فرودگاه ها و ناوبري ايران کاندیدای اجلاس منطقه یي كميته ايمني سال ٢٠١٧ شد. به گزارش روابط عمومی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، در نخستین روز از برگزاری كميته ايمني اتحاديه بين المللي فرودگاه ها که در...
۱۰ فروردين ۱۳۹۵
مادر اي جامِ ، جهانم از تو نفسم از تو و ، جانم از تو هستي ام را به فدايت بكنم نغمه و شعر، چه سازم از تو؟ قلب تو دشتِ پر از آرامش هر چه از عشق، بدانم از تو دست تو خوشه گندم زارست اين همه باغ و، بهارم از تو سرخي خون من از گرمي تو قلب من تا بتپد باز، بخوانم از تو ...
۷ فروردين ۱۳۹۵
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۵ هجری شمسی، با تبریک سال نو و عید نوروز به همه‌ی هم‌میهنان و ایرانیان بخصوص خانواده‌های معظم شهیدان و ایثارگران، و با گرامیداشت یاد شهیدان و امام بزرگوار، سال جدید را سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری کردند.
۲۶ اسفند ۱۳۹۴
در آخرین ساعات کاری سال94 مديرعامل محترم شركت فرودگاههای کشور در دفتر مديريت ايمني حاضر و از نزدیک شاهد فعالیت و برنامه های این دفتر شدند.
۲۵ اسفند ۱۳۹۴
بخشنامه جدید شیوه مکالمات رادیویی خودروهای درحال تردد در ایرساید صادر شد.
۱۸ اسفند ۱۳۹۴
به منظور شناسائی خطرات ، نوقصات و ایراد هایی که باعث کاهش ایمنی می شوند با هدف پیشگیرانه، اصلاح یا ترمیم و پیاده سازی زیر ساخت های ایمنی، ممیزی فرآیندهای مرتبط با ایمنی فرودگاه بین المللی شیراز شروع به کار کرد.
۱۵ اسفند ۱۳۹۴
فاز اول ممیزی فرآیندهای مرتبط با ایمنی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد با حضور سرپرست مديريت ايمني و اعضای هیات ممیزی شرکت فرودگاه‌های کشور آغاز شد.
۱۳ اسفند ۱۳۹۴
با رويكرد جديد مميزي و با قرار دادن فرآيندها و روندهاي جاري در محيط‌هاي عملياتي در مجراي صحيح خود، خروجي ايمنی از آنها حاصل خواهد شد.
۱۲ اسفند ۱۳۹۴
دوره‌‌های تخصصی استقرار سیستم ایمنی با هدف ایجاد رویکرد سیستمی در مجموعه صنعت فرودگاهی توسط مدیریت ایمنی در دانشکده صنعت هواپیمایی برگزار گردید.
۱۲ اسفند ۱۳۹۴
عمليات مميزي فراينده هاي مرتبط با ايمني در بخش های مختلف فرودگاه تبریز پایان یافت.
۱۱ اسفند ۱۳۹۴
عملیات ممیزی ایمنی فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز با حضور سرپرست مديريت ايمني و اعضای هیات ممیزی شرکت فرودگاه‌های کشور آغاز شد.
۱۱ اسفند ۱۳۹۴
عملیات ممیزی ایمنی فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز با حضور سرپرست مدیریت ایمنی و اعضای هئیت ممیزی شرکت فرودگاه های کشور آغاز شد.
۹ اسفند ۱۳۹۴
ممیزی فرآیندهای مرتبط با سیستم مدیریت ایمنی فرودگاه بین المللی بندرعباس مطابق با نظامنامه ایمنی و الزامات سیستم ایمنی (CAD4113) سازمان هواپیمائی کشوری با حضور تیم ممیزی مدیریت ایمنی شرکت فرودگاههای کشور انجام شد .
۸ اسفند ۱۳۹۴
با هدف استقرار سیستم مدیریت ایمنی در فرودگاه های کشور و به تبع آن ارتقاء سطح ایمنی عملیات، مدیریت ایمنی شرکت فرودگاه های کشور اقدام به بررسی کلیه فرآیندهای مرتبط با ایمنی در فرودگاه ها و مرکز کنترل فضای کشور می نماید. این رویکرد جدید ممیزی که در نوع خود در صنعت فرودگاهی کشور بی سابقه است، سعی دارد تا با قرار دادن فرآیندها و روندهای جاری در محیط های عملیاتی در مجرای صحیح خود، خروجی ایمن از آنها حاصل نماید.
۵ اسفند ۱۳۹۴
در جریان همایش رویکرد نوین در مدیریت نوین صنعت هوانوردی کشور٬ خط مشی ایمنی شرکت فرودگاه‌های کشور توسط رئیس هیات مدیره و مدیرعامل این شرکت امضا و ابلاغ شد
۳۰ دی ۱۳۹۴
شرکت‌کنندگان در همایش رویکرد نوین در مدیریت ایمنی صنعت فرودگاهی، سیستم مدیریت ایمنی فرودگاه بین‌المللی کیش را ممیزی کردند.
۳۰ دی ۱۳۹۴
همایش رویکرد نوین در مدیریت ایمنی صنعت هوانوردی کشور دقایقی پيش در سالن همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش آغاز شد.
۲۱ دی ۱۳۹۴
همایش هم اندیشی مدیران ایمنی فرودگاه‌های کشور در فرودگاه کیش برگزار می‌شود.

گزارش تصویری گزارش تصویری

سیر تحول ایمنی سیر تحول ایمنی

تاريخچه پيشرفت و تحول در ايمني را مي‌توان به سه دوره تقسيم نمود:

  1. دوره فني (technical era)- از سالهاي آغازين 1900 ميلادي تا اواخر دهه 1960 را شامل مي‌شود. در اين دوره، علت اوليه نقض ايمني، مربوط به عوامل فني شناخته مي‌شد. بنابراين تلاش در حوزه ايمني، شامل بازرسي و اصلاحات در عوامل فني بود. در دهه 1950، با اصلاحات فني، منجر به كاهش نرخ رشد حوادث شد و فرآيند ايمني به سمت "انطباق با مقررات" و  "نظارت" گسترش يافت.
  2. دوره عوامل انساني (human factors era)- از اوايل دهه 1970 تا اواسط دهه 1990 را شامل مي‌شود. در اوايل دهه 1970، نرخ حوادث به علت "پيشرفتهاي قابل ملاحظه فني" و "ارتقاء مقررات ايمني"، كاهش يافت. هوانوردي وضع ايمن‌تري پيدا كرد و تلاشهاي ايمني به سمت عوامل انساني توسعه يافت كه شامل ارتباط انسان و ماشين مي‌شد. اين عامل، منجر به تحقيق در مورد اطلاعات ايمني شد كه قبل از پديد آمدن اتفاق، شكل گرفته بود.
  3. دوره عوامل سازماني(the organizational era)- از اواسط دهه 1990 تا كنون را شامل مي‌شود. در اين دوره، به ايمني، از ديدگاهي جامع‌تر بررسي شد كه در آن عوامل سازماني، عوامل انساني و فني لحاظ مي‌شود. بدين ترتيب، مفهوم "حوادث سازماني" معرفي شد، كه در آن اثر "فرهنگ و سياستهاي سازماني" بر كارآيي "كنترل ريسك ايمني"، لحاظ مي‌شود. علاوه بر اين، جمع‌اوري اطلاعات و تحليل آنها به صورت سنتي كه محدود به اطلاعات مربوط به بررسي سوانح و حوادث مي‌شد، به يك  روش نوين فعال در ايمني"new proactive approach to safety"، تكميل شد. اين روش نوين، بر اساس جمع‌آوري و تحليل روزانه اطلاعات با استفاده از روش‌هاي فعال و منفعل، به منظور پايش خطرات ايمني شناخته شده و جستجوي عواملي كه ايمني را به خطر مي‌اندازند، مي‌شود.(ضميمه 19 ايكائو،2013، فصل 2).   

 

بابک میرحسینی / مدیر ایمنی فرودگاه رشت

میانگین (2 آرا)
هنوز نظری درج نشده است. درج اولین نظر